דבר היו"ר

בימים האלה אני מסיים את השנה הראשונה כיו"ר חברת "מושבי הנגב".זו הייתה שנה מרתקת, מאתגרת ולא פעם גם קשה. בכל הנוגע לתפוקות החברה, ניתן לסכם את השנה בזהירות, כשנה ממוצעת –למרות כל הקשיים והמכשולים, ובראשם, כמובן, מיעוט הגשמים. היה זה כמדומני, לוי אשכול, שאמר בשעתו, כששמע על הבצורת בארץ, "תודה לאל, חשבתי שיש בצורת באמריקה". מאז אותה תקופה הדברים השתנו. היום חקלאי ישראל מספקים את מרבית הצרכים של המדינה ואנחנו, בנגב, משמשים "אסם החקלאות" של מדינה ישראל.

אכן הבצורת של השנה שעברה השפיעה עלינו – ואני מתכוון למיעוט הגשמים בצפון. מיעוט הגשמים גרם , כיידוע, לפגיעה בתבואה ובעקבותיה להתמעטות השחת, מה שגרם להאמרת מחירים. בעקבות זאת נאלצנו לגלות יוזמה והשתמשנו בגבעולי החמנייה והשאריות  של עלי החומוס שבעבר נזרקו לאשפה, כשחת. כך חסכנו כסף והתגברנו על המחסור. ההתפתחות הזאת מייצגת את הפעילות שלנו , בחברת "מושבי הנגב", בשנה החולפת. השקענו מאמצים להפוך את החברה שלנו לעצמאית , מתקדמת ויעילה יותר, וכמובן- לרווחית יותר. הנה כמה מן הפעילויות שהצעידו את החברה קדימה: התחלתנו לרכוש מיכון עצמאי, כדי לצמצם את התלות שלנו בגורמי חוץ, במסגרת זו רכשנו שני קומביינים ובדעתנו להוסיף ולרכוש עוד כלים.

הרחבנו את פעילות החברה לתחום המים באמצעות "קולחי הנגב", ואנחנו עומדים להוסיף ולהרחיב את הפעילות בתחום הזה לערים נוספות בדרום בהן דימונה. בגאווה רבה אני יכול לבשר כי רשות המים הכירה בנו כחברה מובילה בתחום , המטפלת בכ-15 מליון קוב מים מטוהרים. השיפור המתמיד וההתייעלות בפעילות החברה נזקפת , כמובן, לעובדים המסורים, אבל לא פחות מהם היא תולדה של המהפך הפוליטי מוניציפאלי שבעקבותיו ישנה בהנהלה שני ראשי מועצות המגיעים מן השוק הפרטי, ומכירים את ההתנהלות העסקית על בוריה: שי חג'ג', איש הביטוח ותמיר עידאן, עורך דין. בניהולם בחנו השנה את הסכמים המסחריים של החברה בתחומים שבהם אנו עוסקים והכנסנו בהם תיקונים שהצמיחו רווחים לחברה: בתחום המים, בתחום הנדל"ן, ובתחום הדלק.

כאן אני מגיע למה שאני רואה כגולת הכותרת של פעילותי "במושבי הנגב": אנחנו עומדים לקראת חתימה על הסכם ארוך טווח עם מנהל מקרקעי ישראל בנוגע לבעלות על הקרקעות ועל זכויות המים. המשמעות היא – שיוך הקרקעות הזמניות למושבים ותוספת של 3000 דונמים לכל מושב, לצורך הרחבות , ולצורך הגדלת הנחלות של התושבים, צעד כזה, כאשר יושלם, יזניק ויקדם את האזור שלנו כולו ויצמיח רווחי ענק המגיעים לנו בצדק. ועוד על כל הרווחים שמצמיחה החברה. בשנים  עברו, כזכור לכם, עמדו הרווחים השנתיים על כ-5 מליון ₪, בממוצע.

בשנת 2013 תודות לצעדי חיסכון והתייעלות , הגדלנו את הרווחים הכספיים בשיעור חד ל15.5 מליון ₪. אני צופה כי בסוף השנה האזרחית הנוכחית נצליח להגדיל את הרווחים ולחלק לכם בעלי המניות , תשלומי רווח גבוהים אף יותר מהשנה. אנו עושים זאת, כאמור, תודות לצעדי ייעול ותודות לחיסכון לא מבוטל בעלויות החברה. פנינו אפוא לעתיד. להוסיף ולגדול, להתרחב ולהתייעל. כדי להשיג זאת נפעל להשלים את המו"מ עם העובדים המסורים על הסכם עבודה חדש והוגן. ובכך לא נסתפק: נוסיף ונפעל לצמצם את תלות החברה בגורמי חוץ, במסגרת זו אנו בוחנים השקעה בהקמת בית אריזה משלנו.

אנחנו שואפים להגדיל את השקיפות בפעילות החברה מולכם, בעלי המניות. נשאף להוסיף ולשפר את תדמיתה של החברה , הן בעיני בעלי המניות והן בעיני הציבור ומקבלי ההחלטות. נוסיף ונחתור לפתח אמצעי יצור חדשים בנוסף לשתילת הפרדס החדש, שטחי החוחובה, וזריעת גידולים חדשים כדוגמת הבצל,  ונעשה זאת בעזרת האגרונומים הצעירים שהגיעו לעבוד בחברה ואלה שיגיעו בקרוב, כולם אנשי מקצוע מן השורה הראשונה שהחברה מימנה את הכשרתם ואת לימודיהם.

תודתי מקרב לב למנכ"ל יאיר מנע, לעובדים, ולחברי ההנהלה שמשקיעים זמן ומרץ לקידום החברה.
תהא השנה שלפנינו שנת צמיחה ופריחה שנת עזרה הדדית. הקב"ה ייתן לנו מטובו ואנחנו נוסיף ונשתדל, למען עתיד טוב יותר לכולנו.

איציק איליה
יו"ר מושבי הנגב 

שנת ת  ש  ע"  ה
       ה   נ   ז    ד
       א  ת   ר   ד
                ה   י
                     ת